Ikigai-Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Uluslararası çoksatan bir rehber olan Ikigai’yle her gününüz bir anlam kazansın. Japonlar herkesin bir ikigaisi olduğuna inanır, her sabah yataktan kalkmaları için bir sebepleri vardır. İlham verici ve rahatlatıcı bu kitap sizlere kendi ikigainizi keşfetmeniz için gerekli tüm bilgileri veriyor. Aceleci davranmamanızı, hayat gayenizi keşfetmenizi, ilişkilerinizi canlandırmanızı ve kendinizi tutkularınıza adamanızı sağlıyor.

Öyle ya, kim her gününü mutlu yaşamak istemez ki?

Peki İkigai nedir?

“İKİGAİ” iki sözcüğün birleşmesinden oluşuyor. “İKİ” hayat, “GAİ” hedef, amaç ve gaye anlamına geliyor. Yani ikigai bir hedefe, gaye ya da arzuya hiçbir zorlama olmadan içten ve kendiliğinden bağlılık hissetme duygusu. İşte seni yataktan fırlayarak çıkartan ve hedefine odaklanmanı sağlayan bu duygu. Sabah yedide alarmın çalıp uyandığında, yatağından doğrulup halıya boş boş bakmaya başladığında, neden hayatta olduğunu sorguladığında ihtiyacın olan şey. Hayatına bir anlam katan, bir misyon yükleyen, çevreniz için faydalı olacağınızı hissettiğiniz bir amaç.

Eğer depresyon ya da stresten uzak kalmak istiyorsanız bir şeye ihtiyacınız var; her sabah uyandığınızda ‘İyi ki yaşıyorum’, ‘İyi ki hayattayım’ demenizi sağlayacak bir gaye, hedef, arzu ya da tutku.

İkigainizi bulmak için kendinize öncelikle şu soruları sorun:

1- Bu hayatta beni en çok mutlu edecek şey ne ve gerçekten ne yapmak istiyorum?

2- Ben neyi seviyorum? Beni en çok heyecanlandıran şey ne?

3- Asıl yeteneğim, iyi olduğum şeyler ne? Bunu ortaya nasıl çıkarabilirim?

4- Kendi sıkıntılarımdan arınıp en son ne zaman dünyayı hatırladım?

İşte bu sorulara verdiğiniz cevapların kesişim noktası İkigainiz. Yani hayatta daha mutlu olmanın anahtarı. Ve hiçbir şey için geç değil. Sadece Japonlar’ın kültüründe olup bizim kültürümüzde olmayacak bir şey de değil. Emekliliği beklemeyi bırakın. Mutluluğu yarınlara ertelemenin anlamı yok.

Bu kitap ile Japonların neredeyse yaşam tarzı haline gelen İkigai yöntemini ve inceliklerini derinlemesine öğrenerek, benimserseniz hayatta daha mutlu olmak adına büyük bir adım atacaksınız.

Bireysel gelişim kitapları arasında popülerliğini her geçen gün artıran Ikigai-Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı, dünyanın en uzun süre yaşayan milletlerinden biri olan Japonların mutluluk ve sağlıklı yaşam felsefesi üzerine öğretici bilgiler sunuyor. Uluslararası Çok Satan Listesi’ne girmeyi başaran kitapta insanlara ilham veren ve ikigailerin i-yani hayat amaçlarını- bulmalarını sağlayan ipuçları yer alıyor. Japonlar hayatta herkesin bir yaşam amacı olduğuna inanıyor. “Ikigai” diye adlandırılan bu kavram bireylerin hayattan zevk almalarını ve daha doyumlu bir yaşam sürmelerini sağlıyor.

2017 yılında okuyucularla buluşan ve Hector Garcia & Francesc Mirallaes tarafından kaleme alınmış olan Ikigai-Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı, Japonların meşgul kalarak mutlu olma sırlarını dünya ile paylaşan bir rehber niteliği taşıyor. Japonya’nın “dünyanın en uzun yaşam ömrü” ünvanını alan Ogimi kasabasından çıkan bu felsefe, yüzyıllardır süregelen bir yaşam stilini de tanımlıyor. Ogimi halkının hayatları boyunca uyguladıkları öğretilerden ilham alan kitapta okuyuculara yararlı tavsiyeler veriliyor.

Hafif yemek, ekip çalışması sistemine dahil olmak, dinlenmeye yeteri kadar vakit ayırmak, egzersiz yapmak ve sosyal olmak ve sağlıklı kalmak ikigaiye uygun bir yaşam sürmenin sırları arasında gösteriliyor. Japonya’da yaşayan uzun ömürlü ve mutlu insanların tavsiyeleri ile okuyucuların da kendi ikigailerini bulmaları amaçlanıyor. Her insan aslında ikigasini içinde taşıyor. Bazı insanlar bunu keşfetmişken, bazıları ise hâlâ arayış içerisinde olabiliyor. Varoluş sebebi veya özünü keşfetme kavramlarını derinlemesine inceleyen eserde, yaşlanma karşıtı bir yaşamın hayata bağlı yaşamakla elde edilebileceği üzerinde duruluyor.

Sağlıklı beslenmeye önem veren Ogimi köylüleri balık ve sebzeden zengin bir beslenme stili ile antioksidan yönü güçlü yiyecekler tüketiyorlar. Midelerinin sadece %80’ini doldurmaya özen gösteriyor ve aşırı yeme nedeniyle oluşan hücresel oksidasyondan uzak bir yaşam sürüyorlar. Küçük tabaklarda servis edilen yemekler minik porsiyonlarda sunuluyor ve kişilerin masadan az yiyerek kalkmalarını sağlıyor.

Stres, kitapta uzun ömrün en büyük katili olarak tanımlanıyor. Vücuttaki tüm organların işleyişini olumsuz etkileyen stresle başa çıkmak için kişilerin farkındalıklarını geliştirmeleri ve benliğe odaklanmaları gerekiyor. Yoga, nefes egzersizleri ve meditasyon farkındalık artırma teknikleri olarak insanlığa fayda sağlıyor. Bu uygulamalarla birlikte zihinsel ve fiziksel bütünlük sağlanabiliyor ve stres seviyesi düşürülebiliyor. Çok oturma ve hareketsizliğin neden olduğu kalp-damar hastalıkları, kemik erimesi, hipertansiyon ve bazı kanser türleri fiziksel etkinliğin artırılması ile önlenebiliyor. Erken yatıp erken kalkmak, yürüyüşe çıkmak, her şeyden az az yemek ve sosyalleşmek uzun ve mutlu yaşamın püf noktaları olarak gösteriliyor.

Kişinin bir yaşam tutkusu oluşturması ve anlamlı bir hayat sürme gayesi; boş, öfkeli ve kaygı dolu bir yaşamın önüne geçerek kişiye mutluluk aşılıyor. Yaşam amacını kaybeden kişi zorluklarla mücadele gücünü kaybediyor ve varoluşsal kriz sendromu yaşıyor. Yaşam amacını bulan ve bunu eyleme dönüştürenler ise içlerindeki boşluğu doldurarak geleceğe güvenle bakabiliyor. Kişinin sevdiği işi bulması ve ona odaklanması da artan yaratıcılık, bellek gücü ve verimlilik gibi pozitif değerler sağlıyor.

Akışta yaşamanın öneminde de değinilen kitapta her şeyi kontrol etme telaşının zihni yorduğu ve kaygı seviyesini artırdığı belirtiliyor. Akışı korumanın anahtarı olarak da her zaman üstesinden gelinecek seviyede bir zorluğa sahip olmak gösteriliyor. Günlük işlerden keyif almak, her zaman tek bir işe yönelmek, sofistike bir sadelik peşinde olmak ve öğrenmeyi hiç bırakmamak Japonların mutlu ve uzun yaşam sırları arasında bulunuyor. Kişisel gelişim kitapları okumayı seven ve ilham verici kitaplardan hoşlananlara hitap eden Ikigai-Japonların Uzun Ve Mutlu Yaşam Sırrı kendini ve hayatın anlamını yeniden keşfetmek isteyenleri keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

We will be happy to hear your thoughts

Bir cevap bırakın

Register New Account
Reset Password
× Sipariş